Wspólna Europa już jest nasza. Teraz czas na Afrykę i Azję
Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwiło nam eksport na niespotykaną wcześniej skalę – mówili eksporterzy podczas gali „Rzeczpospolitej" w Katowicach.
mateusz pawlak
– Formalności związane z eksportem na terenie Wspólnoty są znikome. To znacznie ułatwia ekspansję firm – podkreślała Małgorzata Biełuńska, specjalista ds. eksportu w firmie Polontex, laureatka tytułu Osobowość Eksportu przyznanego przez „Rzeczpospolitą".
– Chociaż rynek europejski jest dostępny, warto szukać możliwości wyjścia dalej w świat – zachęcała Małgorzata Biełuńska.
Zgodził się z nią nagrodzony w naszym konkursie Krzysztof Kaczmarczyk, dyrektor ds. handlu w firmie Gekoplast. – Mamy nadzieję, że sytuacja na Wschodzie się unormuje i będzie można ten rynek reaktywować.
Ważna pomoc państwa
Jak wskazywał Tomasz Salomon, wicedyrektor w Departamencie Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki, współpraca administracji państwowej z firmami na rzecz wspierania eksportu jest coraz bardziej intensywna. – Dzięki temu urzędnicy na bieżąco mogą dopasowywać wsparcie do potrzeb biznesu. Przedsiębiorcy zaś poszerzają wiedzę o tym, z jakiej pomocy mogą korzystać. Biznes bywa zaskoczony tym, ile może od administracji państwowej oczekiwać – mówił Salomon.
Zwrócił uwagę, że eksport znakomicie poradził sobie z trudną sytuacją na Wschodzie. Jego zdaniem to zasługa elastyczności i kreatywności eksporterów, ale także szybkiej reakcji państwa na potrzeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta